Botanická zahrada na Zámku Hluboš

klenot uprostřed Evropy


Botanická zahrada na zámku Hluboš je jednou z nejstarších ve střední Evropě. Přes hlubošský park se dostaly některé stromy z Ameriky a z Číny do naší vlasti úplně poprvé. Jednalo se např. o ginkgo biloba, cedr libanonský, jalovec virginský, jedlovec kanadský, ale i např. thuje, či tis


Na stránkách Českého rozhlasu můžete najít tento článek o botanické zahradě


Anton Hochberg z Hennersdorfu - zakladatel naší zámecké zahrady

Autor Ladislav Hoskovec 

Baron Anton Hochberg z Hennersdorfu (Anton Hochberg von Hennersdorf) se narodil dne 18. června 1762 v Hluboši u Příbrami, zemřel 24. června 1831 ve Vídni. Zapsal se do dějin české botaniky jako zakladatel jedné z nejstarších botanických zahrad na našem území.

Hochbergové z Hennersdorfu byli českou odnoží Hochbergů z Hochbergu, starého slezského rodu, který držel až do roku 1941 proslulý hrad Fürstenstein (Książ) u Valdenburku (Waldenburg, dnes Wałbrzych v polském Slezsku). Do Čech se dostali v polovině 16. století a v roce 1746 byl Johann Anton z Hennersdorfu společně se svým bratrem Franzem Wenzelem povýšen mezi svobodné pány.

Johann Anton Hochberg získal hlubošské panství už v roce 1741 a v sedmdesátých letech 18. století nechali Hochbergové zdejší hrad přestavět na barokní zámek.
Jeho syn Anton Hochberg pak v roce 1806 založil u zámku vlastní botanickou zahradu i s jedinečným skleníkem - stála tu sedm metrů vysoká skála, z jejíhož temene stékal vodopád, pod kterým se rozkládal bazén s vodními rostlinami; byl tu i Ananashaus. Rostliny v zahradě byly vysazeny přísně podle Linnéova systému, každá rostlina byla opatřena náležitou cedulkou se svým vědeckým jménem. Od zbytku zahrady byla tato plocha oddělena bukovými špalíry, na které navazovaly ještě další sbírky rostlin jednoletých a dvouletých, stínomilných, alpských, bylo tu i arboretum. Byl to unikát natolik pozoruhodný, že dne 4. července 1810 Hluboš osobně navštívil dokonce i císař František I. Sláva zahrady však netrvala dlouho, hledání pozůstatků tohoto díla je v současnosti činností vhodnou spíše pro archeology. Panství se zadlužilo a Anton von Hochberg nakonec Hluboš v roce 1816 zařadil do loterie. Hned v tomto roce získal panství kníže Otto Victor I. von Schönburg-Waldenburg (1785-1859), další osud botanické zahrady byl navždy zpečetěn.

pokračování